четвер, листопада 27, 2008

Криза: теорія і практика

Про кризу говорять, про неї пишуть. Є й такі котрі співають їй пісні, віддають їй своє життя чи просто божеволіють від неї. Більшість з нас нервує почувши слова"курс гривні", НБУ, премєр... І нерідко, після важкого дня ми питаємо в дзеркала - чи встоїмо ми перед спокусами кризи завтра?

Відповіді, на мій погляд, слід шукати в генезі цього процесу. А для цього - пройдемось таким планом:
1. коротко про причини кризи
2. коротко про сценарії розвитку
3. коротко про те як світ опирається кризі
4. те, про що не говорять
5. те, про що не скажуть

Отож пункт 1, або "коротко про причини кризи"
Дивимось сюди, і розуміємо що причиною світової кризи стали дешеві гроші. Поміж слайдів з презентації нам покажуть справжнього винуватця - обвал ринку sub prime. В людському вимірі це здебільшого темношкірі, з достатком нижче середнього, котрим рієлтори нароздали будинків по $150K-$200K і які нажаль виявились неплатоспроможними. А потім - як в доміно - обвал бондів, обвал деривативів, обвал ринків, обвал економік.

Переходимо до пункту номер 2, або "сценарії розвитку"
Отож їх два з маленьким хвостиком.
Перший: семи-річне просідання економіки
- перші півтора-два роки - медвежий тренд (спад економіки, банкрутство підприємств, ті)
- решта 5 - повільний підйом, з виходом на докризові показники в 2015-2016 роках

Другий: 15-літня економічна зима
- майже все як в попередньому, тільки дещо гірше - з елементами націоналізації, закриття цілих галузей економік, адмін-регулювання, ті.

Хвостик: тут знаходять прихисток ті, кого переслідують параної
- економічна криза, з переростанням в регіональні нестабільності
- перекроювання кордонів, затяжні локальні конфлікти
- боротьба за сировину

Описавши все це, візьмемось за рятівний пліт від наших урядів (або пункт 3)
Почнемо з Ісландії - країна банкрот. Уряд все націоналізував і пообіцяв світле майбутнє. Років так за 15-30.
Американський уряд зробив дешеві гроші ще дешевшими. Друкує їх безупину (тільки за останній місяць 700 000 000 000 доларів). Роздає їй направо-наліво, і ще й вчить цій дурній манері Японців, Китайців і Європейців.
Європа, як завжди триєдина - від німецького скепсису до французької розтратності.
Азіати не тратять часу і скуповують світ, який раптово здешевів. Так Китай став найбільший кредитором США, обійшовши Японію.
Наш рідний уряд (який не має жодного реального впливу на життя в державі) як не до роботи, то хоч до танцю гожий - кожного дня дивує нас новими цікавинками. Як от - Україна не інтегрована в світову економіку; Кризи у нас немає, і бути не може... :)

про сірозне. 4.
Візьмемо в руки калькулятор. Порахуємо ту суму, яка спичинала обвал всього в світі - ринок sub-prime. Нехай 1 млн сімей купили хати, які їм не по кишені. Помножимо на середню вартість в $200K:
1 000 000 * $200 000 = $200 000 000 000 ($200 млрд)

Ця сума менша 1/3 від тієї яку американський уряд надрукував і роздав минулого місяця... Це менше річного бюджету (тільки 266 днів) операції в Іраку.
Тобто сума не така значна... чому ж криза так погано приборкується?

про сірозне. 5.
Недавно прочитав що кризу лікують монетариським кейсіанством - тобто пробуть розрулити одночасно адмін ресурсом (кейсіанство) і здешевленням та емісією грошей (монетаризм). Майже те ж саме, що зранку лікувати туберкульоз антибіотиками, а ввечері - загартовуванням в крижаній воді.

Зрозуміло одне - виходити з кризи буде складно. Найлегше її переживують ті, хто знає причини кризи, і має план дій. А саме - мобілізація сил на високотехнологічні проекти та переформатування енергетики.
Звернемось до Історії - Джон Кеннеді запустив програму Аполон, і забезпечив своїй країні економічну домінацію на 25 років. Потім настала черга Рональда Рейгана (рейгономіка), з його "зоряними війнами". Буш старався як вмів, але не всім дано :)

Чого чекати від Обами? Насправді в нього не так багато варіантів:
1. обрізати операційні витрати в Іраку (скорочення військової присутності)
2. додати грошей на програму constellation
3. відновити інсталяцію ПРО, або запропонувати рівнозначну науковоємну цяцьку (але обовязково щоб страшила російських малюків по вечорах голосами песика Філі та його одностатевих друзів зайчика Степашки і кнура Хрюші)
4. розгорнути масштабне будівництво альтернативних енергогенераторів

А нам, людям котрі мають місця в останніх рядах - набратись терпіння. Тримати гроші в банківських скриньках. Страхуватись і вірити що "все так не буде".

Щастя Вам!

1 коментар:

Andriy Babala сказав...

Не згущуй фарби. Голодомора не буде.
(А тим більше на Великій Землі. ;))

Приїхав з гір, там люди ще не в курсі що криза - телевізор вони не дивлются, долар не купують.
Сіна на зиму є багато, корови дояться, пічка гріє, весна скоро прийде.